Main Stage at Red Hat Amphitheater

Friday, October 1
4:00    Tray Wellington Band
4:55    Mile Twelve
6:00    Sister Sadie
7:30    Béla Fleck’s My Bluegrass Heart featuring Michael Cleveland, Sierra Hull, Justin Moses, Mark Schatz & Bryan Sutton
9:30    The Del McCoury Band

Saturday, October 2
4:00    The Gina Furtado Project
4:55    The Po’ Ramblin’ Boys
6:00    Jerry Douglas, Odessa Settles & Edgar Meyer
7:30    Steep Canyon Rangers
9:30    Yonder Mountain String Band

Friday StreetFest Schedule

Come Hear NC Stage (located on the flat parking lot in front of the Duke Energy Center for the Performing Arts)
Sponsors: Come Hear NC; Bud Light; WRAL
11:30am    Welcoming remarks from City of Raleigh, PNC, and IBMA
12:00  Chatham Rabbits
1:15    Sister Sadie
2:30    Rick Faris
3:45    Bluegrass Pride Presents: Jake Blount
5:15    Jim Lauderdale
6:45    Fireside Collective
8:15    The Sweet Lillies
9:45    Bluegrass Pride Presents: The Po’ Ramblin’ Boys

Davie Street Stage (located near the intersection of Davie and Fayetteville streets)
Sponsors: Booze It and Lose It; Central Carolina Chevrolet Dealers; Bud Light Seltzer; WRAL
12:00  Crying Uncle
1:15    Fair Black Rose
2:30    Joe Mullins & The Radio Ramblers
3:45    Jesse Brock & Streamliner
5:00    Missy Raines & Allegheny
6:30    The Wildmans
8:00    Special Consensus
9:30    Darin & Brooke Aldridge

Capitol Stage (located on Fayetteville Street between Martin & Hargett streets)
Sponsors: Ron and Nancy McFarlane; Stella Artois; That Station
12:00  Bill and the Belles
1:15    Songs From The Road Band
2:30    Hubby Jenkins
3:45    Bluegrass Pride Presents: Cathy Fink & Marcy Marxer
5:15    Buffalo Commons
6:45    Henhouse Prowlers
8:15    Anya Hinkle
9:45    Mile Twelve

Youth Stage (located on Fayetteville Street across from the Marriott)
Sponsors: Junior Appalachian Musicians (JAM); WRAL
12:30  Square Deal
1:45    Eliza Meyer
3:00    Crying Uncle
4:15    Mountain Highway
5:30    Berea College Bluegrass Ensemble (Berea, KY)
7:00    East Tennessee State University Bluegrass Pride Band (Johnson City, TN)
8:30    The Mountain Music Ambassadors from Morehead State University (Morehead, KY)
10:00  The Tigertown Roots – Clemson University Bluegrass Band (Clemson, SC)

Master’s Workshop Stage
12:00   Guitar Workshop – Chris Jones, Tony Watt, Rick Faris
1:00     Mandolin Workshop – Alan Bibey, Danny Roberts, Zach Autry
2:00     Banjo Workshop – Ned Luberecki, Greg Cahill
3:00     Songwriting Workshop – Donna Hughes

Saturday StreetFest Schedule

Come Hear NC Stage (located on the flat parking lot in front of the Duke Energy Center for the Performing Arts)
Sponsors: Come Hear NC; Beverage: Bud Light; Media: WRAL
12:00  The Burnett Sisters
1:15    Danny Paisley and the Southern Grass
2:30    Nixon, Blevins & Gage
3:45    The Jakob’s Ferry Stragglers
5:00    Darin & Brooke Aldridge
6:30    Hank, Pattie & The Current
8:00    The Steel Wheels
9:45    Frank Solivan and Dirty Kitchen

Davie Street Stage (located near the intersection of Davie and Fayetteville streets)
Sponsors: Booze It and Lose It; Central Carolina Chevrolet Dealers; Bud Light Seltzer; WRAL
12:00  Bluegrass Pride Presents: Sinner Friends
1:15    Kristy Cox
2:30    Diamond Creek
3:45    Hubby Jenkins
5:00    The Ruta Beggars
6:30    Lorraine Jordan & Carolina Road
8:00    Tray Wellington Band
9:30    Barbaro

Capitol Stage (located on Fayetteville Street between Martin & Hargett streets)
Sponsors: Ron and Nancy McFarlane; Stella Artois; That Station
12:00  Terry Baucom’s Dukes of Drive
1:15    Allison de Groot & Tatiana Hargreaves
2:30    The Price Sisters
3:45    Frank Solivan and Dirty Kitchen
5:00    Newberry & Verch
6:30    Liam Purcell & Cane Mill Road
8:00    Chris Jones & The Night Drivers
9:45    The Gina Furtado Project

Youth Stage (located on Fayetteville Street across from the Marriott)
Sponsors: Junior Appalachian Musicians (JAM); WRAL
12:00  Mountain Highway
1:10    Crying Uncle
2:20    Fair Black Rose
3:30    Square Deal
4:30    The Carolina Bluegrass Band from the University of North Carolina (Chapel Hill, NC)
5:30    The Denison University Bluegrass Ensemble (Granville, OH)
7:00    The Warren Wilson College Bluegrass Band (Swannanoa, NC)
8:30    The Colorado College Bluegrass Band (Colorado Springs, CO)
10:00  The Lawrence University Bluegrass Band (Appleton, WI)

Master’s Workshop Stage
12:00   Clawhammer Banjo – Joe Newberry, Laura Boosinger, Joseph Decosimo
1:00     Vocal Workshop – Darin & Brooke Aldridge
2:00     Bass Workshop – Edgar Loudermilk
3:00     Fiddle Workshop – Deanie Richardson

*Lineup subject to change

back to top